Kolory Eufonii
Przestrzeń MUFU zmieniła się w prawdziwe studio artystyczne wraz z nowym projektem dla Narodowego Centrum Kultury. Kolory oblały Kredytową 5. A to wszystko z okazji Eufonii - festiwalu, jakiego jeszcze nie było.
"Spot odzwierciedla malarsko – muzyczne idee festiwalu. Tak jak festiwal ma być spotkaniem kultur, mieszaniem się gatunków, mieszaniem się muzyków i artystów z różnych krajów. Tak w spocie mieszają się kolory." - Aleksandra Jagiełło, organizator programowy Festiwalu Eufonie
Wydarzenie skupia się na muzyce Europy środkowo - wschodniej. Już po raz drugi w Warszawie wybrzmi muzyka, która być może nie jest znana - i tym bardziej może nas zachwycić. Do udziału zaproszeni są wszyscy zarówno koneserzy jak i odbiorcy, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty. Będzie to przede wszystkim spotkanie - kultur, gatunków muzycznych, różnorodności.
"W tym spocie kolory się mieszają, ale pozostają one odrębne. Jest to bardzo dobra metafora (...) Mamy różne kolory, te kolory są żywe - będziemy mogli je widzieć i w spocie i na plakatach.
Pozostajemy na stanowisku, że istnieją gatunkowe różnice, istnieją geograficzne różnice, istnieją różne kultury, my to szanujemy, cieszymy się z nich, ale próbujemy stworzyć przestrzeń spotkania – czyli tego wszystkiego co w sztuce a w muzyce chyba przede wszystkim jest chyba najciekawsze, pozwala się ludziom łączyć, a nie dzielić." - Marek Horodniczy, organizator programowy Festiwalu Eufonie
„Chcieliśmy w sposób artystyczny podejść do tego spotu, pokazać jak kolory oblewają instrumenty. Wychodzę z założenia, że muzyka oddziałuje na rożne zmysły.
Nie tylko na słuch ale też na wzrok i w pewien sposób też na dotyk można powiedzieć, że tę muzykę można też czuć, i właśnie kolory oblewają i "dotykają" instrumenty” - Marcin Rossa, dyrektor artystyczny projektu, CEO MUFU
Przygotowanie planu zdjęciowego do spotu zajęło wiele dni. Musieliśmy zrobić wiele próbnych ujęć i poznać w jaki sposób zachowuje się pigment wlany do wody, wybrać specjalne akwarium z odpowiednią przezroczystością szkła oraz przetestować sposób w jaki farba będzie wlewana. Użyliśmy do tego strzykawek z odpowiednią średnicą igły, by uzyskać efekt na którym nam zależało.
Każdy szczegół musiał być dokładnie przemyślany. Kolejność i szybkość dodawania farby, dobranie odpowiedniej kolorystyki. Wyzwaniem okazała się sprawna wymiana wody, musieliśmy w szybkim tempie odpompować wodę z akwarium, by rozpocząć kolejne ujęcie.
Na potrzeby produkcji zamówiliśmy miniaturowe instrumenty - wiolonczela, saksofon oraz klarnet, wykonane z największą precyzją z metalu i drewna. Pomalowanie ich na biało nadało niesamowitego efektu. Do tego właśnie zapraszają nas twórcy festiwalu, żebyśmy otworzyli się na nowe doświadczenia. Mamy przed sobą wielkie święto muzyki i nie tylko, obecne będą również inne sztuki, takie jak nowe media, teatr.
Ten projekt był dla nas fantastycznym, nowym wyzwaniem. Nasi twórcy po raz kolejny udowodnili swoją wszechstronność. Każdy szczegół został dopracowany z ogromną precyzją. A efekty tej pracy, można już zobaczyć w naszej zakładce projekty oraz na YouTube.

Fotografia i tekst: Dominika Sulich
II Międzynarodowy Festiwal Eufonie

Zapraszamy!